Couchsurfing

Jak to funguje a pár tipů do začátku

Jak Couchsurfing funguje?

Jistě jste o tom už slyšeli. Couchsurfing je největší celosvětová sociální síť na sdílení ubytování zadarmo. Spojuje cestovatele s místními, kteří nabízejí ubytování zdarma. Nyní propojuje více než 12 milionů uživatelů, žijících ve více než 200 000 městech. Tento systém se podobá Airbnb o kterém najdete článek zde,avšak s podstatným rozdílem – Couchsurfing je zdarma.

Vše funguje na vzájemných referencích mezi přáteli uvnitř sytému a hlavně mezi hostiteli a hosty. Celé je to postavené na vzájemné důvěře. První co vás jistě napadne je bezpečnost. Nemůže se mi nic stát? Neokradou mě? Ze své zkušenosti musím říct, že jsem nikde neslyšel o nikom, komu by se něcotakového to stalo. Samozřejmě lidé mají nějaké špatné zkušenosti, ale ty většinou pramení ze špatné komunikace.

Couchsurfing dle zemí v roce 2011

Tipy jak být dobrým hostitelem

Registrace do Couchsurfingu je úplně zdarma, ale přesto nečekejte, že vás hned někdo ubytuje jen tak. Abyste si mohli vybírat, kdo vás ubytuje, je nejlepší začít u sebe. Tedy stát se i hostitelem a nabídnout svoji sedačku (klidně jen nafukovací matraci) k přespání jinému uživateli Couchsurfingu.

 • Vyplňte profil na maximum

  Začněte tedy registrací, kde je potřeba abyste maximálně a pravdivě vyplnili celý profil. Pokud to myslíte skutečně vážně, je dobré nechat se verifikovat (stojí to 480 korun na rok). Také se vyplatí potvrdit adresu, kde hodláte ubytovat hosty (Couchsurfing vám pošle pohlednici s unikátním kódem) a v neposlední řade verifikovat telefonní číslo pomocí sms kódu.

  Profil doplňte o fotografie sebe a vašeho bytu/domu. Ve všech poskytnutých informacích buďte opravdu upřímní, aby později nedošlo k nedorozumění. Zkuste o sobě napsat co nejvíce informací, abyste vzbudili co největší důvěru. Nebojte se napsat, že s couchsurfingem teprve začínáte. Pokud máte všechno připravené, nastavte si profil na „Accepting Guests“.

 • Bezpečnost a důvěra

  Jako poslední a podle mě nejdůležitější část profilu jsou reference. Zkuste se zeptat známých, kteří již Couchsurfing používají, aby si vás přidali mezi přátele a napsali vám hezkou recenzi. Recenze jsou klíčovým prvkem k bezpečnosti a důvěře.

  Špatným zkušenostem se dá velice úspěšně vyhýbat, pokud si přečtete recenze o hostovi, který k vám chce přijet. Přečtěte si pozorně žádost, kterou vám poslal. Zkuste si o daném člověku zjistit i více informací, a pokud si nejste úplně jisti, tak si můžete zavolat přes Skype.

 • Nastavte pravidla

  Lidé jsou velmi různí a mají různé kulturní zvyklosti. Přestože přes Couchsurfing cestují mladí, tolerantní a vzdělaní lidé, kteří milují cestování, je více než vhodné nastavit jasná pravidla a informovat o nich hosty.

  Mohou hosté používat kuchyni, vařit v ní, použít suroviny z vaší ledničky a musí umýt po sobě nádobí? Mohou u vás kouřit? V kolik ráno odcházíte do práce a vyžadujete, aby byt opustili spolu s vámi?

 • Domlouvejte se ideálně po telefonu

  Jakmile budete očekávat hosta, dejte mu vaše telefonní číslo a požádejte ho, ať vám napíše po přistání. Ušetří to vám i hostovi spoustu starostí například pokud se zpozdí letadlo.

  Také si připravte nějakou mapku, aby host dobře trefil k vám domu. Pošlete mu informace o možnostech dopravy pomocí MHD atd.

 • Připravte program pro hosty

  Všichni hosté se vás určitě budou ptát na zajímavá místa ve vašem městě nebo budou chtít na tip na dobrou restauraci. Proto nebuďte zaskočeni a připravte se dopředu. Vyberte vaše oblíbené restaurace, kde vaří dobré české jídlo (když k vám přijede Ital, přeci ho nepošlete ke stánku s pizzou), případně jaké muzea stojí za to navštívit nebo v jakém klubu je zrovna dneska dobrá akce, atd.

Tipy jak hledat ubytováni

Samotné vyhledání hostitele je velmi podobné hledání hotelů například na Booking.com, ale více se blíží Airbnb. Zadáte město a pak můžete filtrovat mezi spousty hostiteli.

 • Profil hostitele

  Při hledání ubytování začněte vždy u profilu. Sedí vám ten člověk? Má stejné zájmy? Má stejný přístup k cestování? Je to podobné jako s vaším profilem, když sami chcete být hostitelem. Profil je výkladní skříň hostitele i hosta.

 • Zjistěte si o hostiteli co nejvíce

  Opět platí to samé. Najděte si klidně jeho Facebook profil, přečtěte si pozorně všechny reference. Řiďte se intuicí, a pokud vám něco nebude sedět, raději vyberte jiného hostitele.

 • Napište žádost

  Dejte si velice záležet na celé vaší žádosti a rozhodně nepoužívejte funkci Ctrl+C a Ctrl+V. Musíte přesvědčit hostitele, aby si vybral právě vás. Napište mu, proč jste si vybrali právě jeho, co vás táhne do jeho města, jaké jsou vaše plány a co vás tam zajímá. A samozřejmě nezapomeňte napsat, kdy plánujete přijet a odjet.

  Těžko říct jak dlouho dopředu napsat. Myslím, že nemá smysl psát více než měsíc dopředu Občas může být tato informace napsaná přímo v profilu hostitele, takže se zase vracíme k tomu pozorně číst jeho profil.

 • Buďte přesní a mějte plán B

  Jako hosti i hostitelé byste měli bát přesní a pokud se cokoliv změní, dejte o tom vědět. Zároveň mějte i plán B. Nespoléhejte se 100% na hostitele, přeci jen se může cokoliv stát, hostitel např. onemocní nebo bude muset nutně odjet z města. U hotelů nebo Airbnb má potvrzení větší hodnotu.

 • Dodržujte pravidla, buďte pořádní a slušní

  Snad to není potřeba ani psát, ale přeci jen. Vždy dodržujte pravidla hostitele, uklízejte po sobě a slušně se chovejte. Nedělejte nic, co byste nechtěli, aby jiní dělali vám.

 • Přivezte dárek

  Hostiteli přivezte dárek. Není to sice nijak vyžadováno, ale je to taková nepsaná slušnost. Stačí absolutní drobnost, která nějak souvisí s vámi nebo se zemí odkud pocházíte. Někdo vozí magnetky Prahy, jiný plechovku piva, další uvaří nějakou českou specialitu. Jen si dejte pozor a řádně si zjistěte, u koho budete spát, ať se nedopustíte faux pax (např. když muslimovi přivezete alkohol).

 • Sdílejte sami sebe

  U Couchsurfingu za ubytování neplatíte penězi, ale sdílíte sami sebe, své zkušenosti, kulturu a zážitky. Někdy i třeba kuchařské dovednosti. Počítejte s tím a buďte na to připraveni.

Ubytováním to nekončí

Co je však na Couchsurfingu tak unkátní? Ubytováním u někoho doma to totiž nekončí. Celá sociální síť je obrovská skupina lidí, kteří rádi cestují, jsou otevření a rádi si pomůžou se spoustou věcí.

 • Couchsurfing srazy – být členem komunity

  Ve velkých nebo populárních městech kde je Couchsurfing více rozšířen dokonce existují pravidelné srazy lidí, v Čechách jsou například v Praze a Brně. Pokud teprve začínáte, není nic jednoduššího než na tento sraz přijít, zjistit informace a třeba i nějakou kladnou recenzi do začátku.

 • Nejen ubytování se dá sdílet

  Sdílením ubytování Couchsurfing nekončí. Pokud přijedete do cizího města, můžete s někým jen zajít třeba do hospody na pivo a zjistit spoustu informací. To může dopadnout i tak, že vám někdo půjčí stativ, vezme vás autem na výlet nebo vám půjčí stan se spacákem.

Podívejte se na všechny naše tipy jak koupit levné letenky nebo možnosti jak levně sehnat ubytování