Airbnb

Co je to Airbnb a jak funguje

Jak získat slevu/kredit pro svou první rezervaci

Většinu z vás jistě bude zajímat jak získat kupón 600 Kč na první rezervaci. Rozhodně to není nic těžkého. Tento kupón lze získat jednoduše, pokud se zaregistrujete pomocí tohoto odkazu dostanete automaticky kredit ve výši 600 Kč. Jestliže už jste zaregistrováni ve službě, bohužel tuto slevu již nemůžete získat. Váš profil může být navázaný na email, Facebook nebo Google+ účet. Při registraci musíte ověřit emailovou adresu a telefonní číslo pomocí kódu, který dostanete v sms zprávě. Kredit pro vaši první rezervaci můžete použít s jedinou podmínkou, že minimální cena rezervace je výšší než 1 800 Kč.

Při registraci je velmi důležité vyplnit pravdivě a úplně celý profil včetně fotografie, ověření osobnosti a hlavně popisu. Tento váš popis pak slouží hostitelům, aby se rozhodli, jestli vás u sebe ubytují, zejména pokud se bude jednat o sdílený pokoj. Nebojte se sběru těchto informací, Airbnb je potřebuje jako ochranu jak hostů tak hostitelů.

Co je to Airbnb

Aibnb je zkratka pro Air Bed and Brekfast a v překladu to tedy znamená nafukovací matrace a snídaně. Celý projekt totiž vznikl v roce 2008, když byla v San Francisku velká konference a už nebyl dostatek ubytovacích kapacit v klasických hotelech, hostelech atd. Dnes už je z Airbnb obrovská firma, která zprostředkovává ubytování ve 191 zemích světa. Firma sama o sobě nevlastní žádné ubytovací kapacity, pouze propojuje majitele různých nemovitostí - hostitele se zájemci o ubytování s hosty. V dnešní době mají v nabídce více než 2 000 000 nemovitostí.

Důvěra v Airbnb

Celý Airbnb je očividně hodně postavený na důvěře, proto je nezbytné vyplnit svůj profil co nejúplněji. Čím více informací o sobě poskytnete, tím budete pro Airbnb a hostitele důvěryhodnější. Vzájemné reference, které si dávají hosté a hostitelé po skončení ubytování společně s mnoha automatizovanými systémy, zajišťují vysokou důvěryhodnost celého systému. Vše je podřízeno odhalení možných podvodníků, či zlodějů. I to je jeden z důvodů, proč není možný kontakt mezi hostem a hostitelem jinak, než přes soukromé zprávy uvnitř webu Airbnb.

Jak Airbnb funguje

Jakmile dokončíte rezervaci, můžete hned začít hledat ubytování. Stejně jako u hotelů i zde existují tři typy pokojů.

 • Společný pokoj - toto se asi nejvíce blíží ubytování v hostelu. Může to být cokoliv od rozkládací sedačky po postel ve společné místnosti.
 • Soukromý pokoj - klasická alternativa k hotelu. Máte celý pokoj jen pro sebe.
 • Celý dům/byt - tato varianta se více podobá pronájmu nemovitosti, než ubytováni v hotelu. K dispozici máte celý byt včetně jeho vybavení.

Samotné vyhledávání je velice jednoduché, stačí zadat destinaci, počet nocí a osob. Následně už můžete filtovat nabídky podle typu pokoje, ceny, lokality, velikosti, vybavení nebo jazykové vybavenosti hostitele. Po rozkliknutí konkrétního pokoje jsou u každé nabídky fotky, detailní popis nemovitosti, informace o hostiteli a recenze předchozích hostů.

Celková cena za ubytování se vždy skládá z více částí - z vlastní ceny za pokoj, poplatek za úklid (výši si volí hostitel), poplatek za služby (poplatek Airbnb za zprostředkování) a daní, které se odvádějí státu či městu. Již od začátku vidíte celkovou částku, kolik vás bude ubytování stát. Občas se může stát, že hostitelé budou požadovat nějakou zálohu, to by však mělo být uvedeno v popisu nemovitosti.

Poté, co si vyberete určitý pokoj, odejde automaticky žádost hostiteli. Ten se podle vašeho profilu a jeho časových možností rozhodne, zda tuto rezervaci schválí. Poté dojde k automatickému odečtení celkové částky za pobyt z vaší platební karty. Finanční prostředky zůstanou uloženy na účtech Airbnb dokud se skutečně neubytujete. Ve filtru se nachází možnost "Okamžitá rezervace", což znamená, že tato rezervace nepodléhá schválení od hostitele a je automaticky akceptována.

Výhody Airbnb

Důvodů, proč využít ubytování v soukromí jako Airbnb je mnoho, přičemž jediná výhoda nemusí být zdaleka jen cena.

 • Potřeba ubytovat více osob - pokud jste někdy rezervovali ubytování pro 5, 6 a více osob, jistě jste si všimli, že to bývá problém. Zejména kvůli omezenému výběru, ale i ceně. U Airbnb je snadné najít velký apartmán klidně i pro 12 osob, kde se pak náklady rozdělí a pobyt bude velmi levný.
 • Poznání místní kultury - stačí si vybrat společný nebo soukromý pokoj a hned se pak ocitnete u někoho doma. Ve většině případů jsou hostitelé velmi milí a přátelští. Ubytování u nich doma vám pak dává možnost poznat jejich zvyky a kulturu. Není nic lehčího, než se jich pak zeptat na místí tipy na výlet, či restaurace.
 • Jedete na velkou akci - tak původně Airbnb vznikl. Hotely většinou o velké akci, která se ve městě koná, vědí a zvednou díky tomu ceny. Naopak hostitelů na Airbnb se to moc netýká a ceny zůstávají stejné.
 • Možnost si uvařit - v hotelovém pokoji si těžko uvaříte večeři. Jste tak odkázáni pouze na restaurace. Naopak v Airbnb se počítá s tím, že si budete vařit. Někdy se stane, že vám hostitel sám uvaří večeři.

Nevýhody Airbnb

 • Nejedete do hotelu - uvědomte si, že nejedete do hotelu a tak nečekejte, že vždy v koupelně budou k dispozici různá mýdlíčka a šampony. Vše se však dopředu dozvíte z fotek nebo popisu. Hostitelé také většinou chodí do práce, takže nečekejte non-stop recepci. Při příjezdu se tak může stát, že budete čekat na hostitele,než přijde z práce.
 • Nemusíte mít 100% - pokud nechcete být rušeni, Airbnb asi není úplně pro vás. Pořád budete ubytování v cizím bytě a může se stane, že hostitel si s vámi bude chtít povídat, i když vy zrovna nebudete mít náladu na společnost.

Tipy a triky

Nabídek v Airbnb ve velkých městech je opravdu velké množství. Zde je pár rad jak se mezi nimi orientovat a také, na co si dát pozor.

 • Přivezte hostiteli dárek

  Dokonce i absolutní drobnost jako třeba plechovka piva udělá výborný první dojem. Jen si pořádně přečtěte profil hostitele, ať například muslimovi nepřivezete alkohol.

 • Nemažte žádné emaily

  Dokud se neubytujete, nikdy nemažte žádné emaily a zprávy, které máte k danému pobytu. V případě jakýchkoliv problémů, se můžou hodit a podpora Airbnb se většinou staví na stranu hosta.

 • Jak fungují recenze

  Aby se zamezilo negativním recenzím jako nástrojům odplaty, tak se recenze zobrazují až po 14 dnech nebo dokud je nevyplní oba jak hostitel, tak i host.

 • Recenze předchozích hostů

  Jsou jeden z nejlepších signálů, který vypovídá o tom, jaký je hostitel. Samozřejmě jsem už zažil i super hostitele, kteří do té doby neměli jedinou recenzi.

 • Dražší neznamená lepší

  Ceny za ubytování si vždy stanovují hostitelé a pro většinu z nich to není hlavní příjem. Při výběru se řiďte selským rozumem, protože některé nabídky mohou být nesmyslně předražené.

 • Storno podmínky

  flexibilní, mírné, přísné a velmi přísné. Ty se liší hlavně tím, do kdy je možné pobyt z vaší strany bezplatně stornovat. Tyto podmínky si vždy stanovuje hostitel.

 • Hostitel schválí a pak zruší rezervaci

  Občas se stane, že hostitel vám potvrdí pobyt a poté vám rezervaci zruší. Pro vás to znamená, že dostane peníze zpět a někdy i náhradu v podobě kreditů. Airbnb se s tím snaží bojovat tím, že hostitele penalizuje za častá storna.

 • Dodržujte pravidla

  Vždy dodržujte stanovená pravidla hostitele a alespoň trochu po sobě uklízejte.

Podívejte se na všechny naše tipy jak koupit levné letenky nebo možnosti jak levně sehnat ubytování