Jak hledat levné letenky

Tipy a triky kde hledat levné letenky a ušetřit peníze

Podmínky pro nákup levných letenek

Pokud chcete sehnat levné letenky, je dobré si uvědomit, proč jsou letenky někdy dražší jindy zase levnější. Záleží na několika základních parametrech.

Přímá linka nebo s přestupem - logika říká, že přímý let musí být levnější než letenka s přestupem, kdy člověk urazí větší vzdálenost. Opak je pravdou. Letecké společnosti nejvíce vydělávají na obchodních cestujících, kteří potřebují co nejrychlejší spoj a moc neřeší cenu. Proto přímé spoje jsou téměř vždy dražší než s přestupem. Zároveň lety s přestupem využívají letecké společnosti, aby naplnily lety, které nejsou moc vytížené.

Dny v týdnu - opět díky business cestujícím jsou nejlevnější letenky s odletem v úterý, středu a sobotu. Zároveň nejdražší lety jsou většinou ráno a večer, protože obchodní cestující se chtějí po jednání ještě ten stejný den vrátit domů.

Konkurence - je samozřejmě velký rozdíl pokud chcete využívat letiště kam létá pouze jedna letecká společnost. Ta si může nastavit téměř jakkoliv drahé letenky. Zkuste se vždy podívat i na okolní letiště. Kolikrát budete mile překvapeni, o kolik může být letenka levnější.

Zde jsou základní pravidla, pokud chcete levné letenky:

  • Časová flexibilita

    Zkuste být co nejvíce časově flexibilní. Nehledejte letenky na přesná data, ale stanovte si určité období. Tzn. nehledejte letenky s odletem 3. září v pátek večer a s návratem 12. září v neděli večer. Místo toho zkuste hledat letenky s odletem a příletem kdykoliv během září. Pokud je to možné, vyhněte se Vánocům, Silvestru, Velikonocům a dalším svátkům kdy jsou letenky bezkonkurenčně nejdražší.

  • Rychlost nákupu

    pokud najdete letenky za velmi dobrou cenu, tak nikdy neváhejte a hned je zaplaťte. Ceny se mohou velmi rychle měnit, zejména pokud se jedná o nějakou akci, či chybné ocenění, kdy se cena může měnit opravdu každou minutu.

  • Flexibilita místa odletu a příletu

    Nikdy se neomezujte na jedno konkrétní letiště odletu nebo příletu. Vždy se pokuste najít i lety na jiná velká letiště. Například pokud chci letět na Phuket v Thajsku, dost pravděpodobně najdu výrazně levnější letenku do Bangkoku, odkud už za doslova pár korun můžete přeletět na vysněný Phuket. Zkuste také hledat letenky s odletem nebo příletem na různá letiště.

Jak dlouho dopředu kupovat letenky

Velmi ošidná otázka na kterou neexistuje přesná odpověď. Obecně se dá říci, že u klasických leteckých společností jsou nejlevnější letenky dva až tři měsíce před odletem. To však neplatí například pro období Vánoc či Silvestra, kdy jsou letenky drahé vždy. U nízkonákladových leteckých společností jsou nejlevnější letenky většinou šest týdnů před odletem, ovšem pouze pokud je daný let jen málo vytížený. Některé nízkonákladovky, typicky Wizzair, mají často levné letenky zhruba rok dopředu.

Kde hledat a nakupovat letenky

Na hledání letenek si vždy udělejte dostatek času. Pravděpodobnost, že sednete k internetu a během deseti minut najdete kýženou letenku za super peníze, je mizivá. Zkuste je sledovat průběžně. Zde jsou nejlepší weby, kde hledat vysněné letenky:

  • Matrix Airfare Search

    je technologie, kterou nyní vlastní Google a přeprodává jí dalším letenkovým vyhledávačům. Letenky nejdou koupit přímo přes Matrix, ale pouze vyhledávat aktuální tarify. V čem je tedy jeho výhoda? Je velice rychlý, jednoduchý a umožňuje prohledávat desítky letišť najednou.

  • Pelikan.cz

    podle mě jeden z nejlepších českých/slovenských vyhledávačů. Ano je možné najít i levnější varianty, ale zde se vždy dovoláte na česky mluvící zákaznickou podporu. Z vlastních zkušeností máme několikrát potvrzeno, že se mi vyplatilo utratit těch pár korun navíc, když jsem pak měl nějaké problémy.

  • Skyscanner.net

    hromadný srovnávač několika různých vyhledávačů najednou. Bohužel neposkytuje moc flexibilní vyhledávání, alespoň je vcelku rychlý. Jeho největší výhodou je možnost vyhledávat letenky po měsících, i když tato možnost je omezená pro vzdálenější budoucnost.

  • Kayak.com

    a jeho další jazykové mutace .de .es je opět hromadný srovnávač, který je však již mnohem více flexibilní a nabízí například možnost vyhledávání více odletových a příletových letišť a také je možné hledat letenky +/- 3 dny.

  • AZair.cz

    absolutně nejlepší vyhledávač lowcost letenek po Evropě a okolí. Jedná se o český projekt, který je velice dobrý. Zatím nemá moc dobré pokrytí zbytku světa, ale kluci se snaží a například Jihovýchodní Asie už je velice slušně podchycena.

  • Kiwi.com

    dříve pod jménem Skypicker je další projekt z Česka, konkrétně z Brna. Je to vyhledávač, který kombinuje možnosti vyhledávačů klasických letenek, ke kterým přidává nízkonákladové letecké společnosti. Díky tomu je možné zde koupit výrazně levnější letenky na méně frekventovaná letiště.

Pokud si najdete letenku na Skyscanner nebo Kayak, vždy se podívejte za kolik s dají koupit letenky na Pelikan.cz. Jestli je rozdíl v řádu desítek nebo stokorun tak doporučuji vždy koupit na Pelikánovi. Kolikrát levné letenky nabízí trochu pochybní prodejci ze Švédska, Irska nebo Německa. Mají sice stránky v češtině, ale jejich zákaznická podpora funguje pouze v angličtině. Většinou se tam stejně nedá dovolat a na emaily moc reagují. Pokud později něco potřebujete nebo letecká společnost změní nějaký let, bývá to velký problém.

Kde najít akční letenky

Doteď jsme se bavili o hledání „klasických letenek“, ale co když chci najít akční letenky nebo tzv. chybné tarify (error fare)? Pravděpodobnost, že byste nějaké takové našli sami, je téměř nulová. Nejlepší možnost je sledovat blogy, které se tomu věnují, případně jejich Facebookové stránky. Zde jsou nejlepší místa na českém internetu, kde takové letenky můžete najít:

  • Akcniletenky.com
  • cestujlevne.com
  • fly4free.cz
  • jaknaletenky.cz
  • zaletsi.cz
  • happyfly.cz
  • a další

Pokud chcete pouze jedno místo, kde vše najdete, stačí se podívat na domovskou stránku s akčními letenkami. Zde jsou všechny akční a chybové letenky z většiny českých blogů na jednom místě. Koupit uplně nejlevnější letenku do vaší destinace je opravdu težké. Nejlepší je nechat si dost času a sledovat ceny letenek průběžně. Pak už stačí pouze počkat až se objeví akční letenky, které pro vás budou dostatečně levné.

Sražení ceny letenek

Pokud už najdete levnou letenku, je možné ji ještě trochu „zlevnit“. Zde je pět způsobů jak na to:

  1. „Rumbování“

    – jedná se o způsob, jak některé letenky zlevnit až o 1000 Kč na serveru Rumbo.es a dalších spřízněných vyhledávačích pomocí určitých platebních karet. Číst více...
  2. EasyJet hack

    – EasyJet má na stránkách již několik let chybu a je tak možné srazit cenu letenky o pár korun. Číst více…
  3. Ryanair hack

    – na starých stránkách Ryanairu se vyskytuje chyba v kurzovém přepočtu v řádu jednotek procent, kterou je možné využít v náš prospěch. Číst více…
  4. Fuel Dumping

    – je velice složitá a časově náročná metoda jak u určitých letenek tzv. vypustit část nebo celý palivový příplatek. Číst více…
  5. Členství v klubu

    - u některých nízkonákladových leteckých společností je možné si koupit roční členství a někdy výrazně zlevnit jejich letenky. Jedná se hlavně o společnosti WizzAir a Volotea. Zejména v případě první jmenované se vyplatí členství koupit již při zpáteční letence pro dvě osoby.
Booking.com
Booking.com